IFA 2017 parodoje kova dėl lankytojų

Kaip ir kasmet Vokietijoje rudenį suvažiuoja žinomiausi buitinės technikos ir elektronikos gamintojai, taip ir šiemet Berlynas pasitiko visus parodoje IFA2017 su naujausia produkcija ir ateities technikos vizijomis. Nuo elektroninio dantų šepetuko iki elektromobilio lankytojus bandė sukviesti prie savo stendo įvairūs įmonių atstovai. Mažesni gamintojai pristatinėjo savo vardą, o didesni gamintojai konkuravo su kitomis garsiomis kompanijomis.

img_20170903_082058

Mūsų akys šiemet krypo į televizorių stendus. Norėjosi sužinoti kas naujo laukiama ateinančiais metais iš garsių kompanijų ir mažesnių gamintojų. Stebint mažesnius atstovus ir jų stendus buvo galima susidaryti įspūdį, kad visi televizoriai gaminami to pačio gamintojo, tačiau iš priekio pavadinimas pakeičiamas pagal užsakymą. Dizainas tokių televizorių likęs 5 metų senumo ir sustojęs laike. Ties tokiais stendais nesibūriavo nei lankytojai, nei nebuvo galima pamatyti ko nors stebinančio.

Mūsų regione gal mažiau žinomi, bet kaip supratau Kinijos dideli gamintojai CNC ir TLC turėjo įsigiję įspūdingo dydžio stendus. CNC savo stende be televizorių turėjo ir nešiojamų kompiuterių liniją. Tačiau patestavus su jų atstovu 3 iš eilės paaiškėjo, kad nei vienas neveikia korektiškai. Manau, kad jiems televizorius gaminti sekasi geriau nei kompiuterius. Televizorių gama tikrai labai didžiulė. Tačiau kažko stebinančio nemačiau. Kiek rimčiau pasirodė TLC stendas. Siūlė platesnę gamą televizorių tarp kurių buvo ir lenkti modeliai ir QLED. Tačiau Pažiūrėjus atidžiau į bet kurį modelį kirba klausimas: Kur aš jį mačiau…

Kur kas įdomiau buvo žvalgytis po Changhong stendą. Daug kam šypseną kėlė didžiulis televizorius su drakono atvaizdu esančiomis kojelėmis. Manau europiečių tokiais triukais nenustebinsi. Drakono vaizdeliai labiau vertinami Rytų šalyse. Tačiau labiau nei drakoniškomis kojelėmis televizorius lankytojus domino Flat Oled modelis. Jis buvo paguldytas ir ant ekrano papilta mažų žirniukų. Žirniukai šokinėjo ten, iš kur ekranas skleidė garsą. Tarkime grojant pianinu garsas sklido nuo ekrano tik toje vietoje, kuris klavišas buvo spaudžiamas. Jei nesuklysiu, tai tokią technologiją pirmieji panaudojo Sony pavadindami ją „Acoustic Surface“. O jei dar paprasčiau, tai pats televizoriaus ekranas skleidžia garsą ir nebereikia jokių garsiakalbių.

Keliaukime prie didesnių gamintojų. Grunding stendas tvyrojo tamsoje. Gudrus ėjimas, nes tik tamsoje galima pamatyti ryškiausią vaizdą. Tačiau kažko „užkabinančio“ šiame nebuvo. Praeidami lankytojai gal tik sustodavo prie video projekcijos kuri driekėsi per grindis ir sieną ir pasibaigdavo televizoriaus ekrane. Savotiškas lankytojų viliojimas ir prieš projekciją einantis laikrodis atbuline eiga. Stovi ir lauki 5 minutes, nes nežinai kas bus kai visas laikas ištiksės. Laikui pasibaigus projekcija nebloga, bet ar namuose ją panaudosime? Nemanau.

Sharp gamintojų šių metų šūkis ko gero buvo „First“. Praktiškai prie bet kurio išskirto iš visų televizorių modelio buvo parašytas žodis First. Ką išvertus iš anglų kalbos reiškia pirmas. Tarkime: „Pirmas pasaulyje 85“ 8K IGZO ekranas“, „Pirmas pasaulyje 8K 27“ monitorius“, „Pirmas pasaulyje 8K monitorius/televizorius“, „Didžiausias pasaulyje 120“ UHD televizorius“.  Aplamai kalbant apie Sharp stendą, tai šviesus ir be didelių įmantrumų produkcijos pristatymas. Gal būčiau taip ir išėjęs be jokio „užkabinimo“, jei ne televizorius Upside-down. Televizorių galima montuoti ant kojelių su kolonėlėmis apačioje, arba galima kabinti antraip su kolonėlėmis viršuje. Nors nelabai supratau, kam to reikia, bet tokį dalyką mačiau pirmą kartą.

Nežinau ar kokio dizainerio įkvėpti ar tiesiog pasinaudodami natūralumo idėjomis, šiais metais Sony galima vadinti medžio vaikais. Didžiulis stendas su mediniu stogu. Televizoriai sudėti į medines lentynas, planšetės į medines dėžutes, atskirus modelius galima pažiūrėti užėjus į medinius kioskelius, vaizdai rodomi per televizorius taip pat iš gamtos. Tokio tipo stendas turėjo tikrai pritraukti natūralistų mėgėjus, bet kažko išskirtinio pastebėti nepavyko.

Lankytojus į savo stendą gamintojai bandė pritraukti betkokiomis priemonėmis. Kai kuriems tai pasiteisino 100%. Štai Panasonic stende stovėjo Tesla.  Mažytė sąsaja tarp šių dviejų gamintojų ir rezultatas tobulas. Lankytojų akys nuo televizorių krypo į automobilį, o apžiūrėjus jį vėl akys krypo į Philips produkciją.  Mišriame Philips stende netrūko nei natūralumo, nei ateities vizijų, nei šiuolaikinio meno pritaikymo technikoje. Tarkime staliukas-transformelis. Neaišku kam jis skirtas, neaišku kas jį pirktų ir kas naudotųsi transformavimosi galimybe, kuri užtrunka apie pora minučių. Tačiau toks staliukas sutraukė daug žiūrovų, nes tai buvo kažkas naujo.

Įspūdingiausias reginys IFA2017 parodoje liko po LG stendo aplankymo. Tiksliau ne pačio stendo, o įėjimo į jį.  Iš daugybės televizorių padarytas OLED tunelis sudarė įspūdį tarsi būtumei kosmose,  po vandeniu ar laukinėje gamtoje. Žiūrovų šiame tunelyje būdavo visuomet daugybė. Gal net kiek mažiau nei pačiame LG stende.  Nes pats stendas buvo sudarytas jau iš nieko nebestebinančių 8K televizorių ar lenktų monitorių.

Apibendrinant aplankytą mažumą stendų galima jau susidaryti ateinančių metų televizijos mados liniją. Kiekvienas gamintojas turės bent po vieną 8K modelį. Televizoriai plonės ir jų rėmelis aplinkui siaurės arba nebeliks visai. Vis daugiau gamintojų testuos garsą skleidžiančią matricą. Taip pat susidaro įspūdis, kad kiekvienas save gerbiantis planšetės gamintojas išleis televizorių liniją.  Pasiteisinusias ir nepasiteisinusias šių metų naujoves pamatysime kitų metų parodoje.